Wednesday, March 07, 2007

Works for me Wednesday: Better Yogurt

Hurray for the kitchen edition of Works for Me Wednesday! I need all the help here that I can get! Check out Shannon's site for more tips!

My tip is about making customized yogurt. It is more nutritious and cost effective that individual servings of yogurt you can buy.

First, I buy the big tub of plain low-fat yogurt. Plain yogurt has TONS less sugar than flavored yogurt. The ingredient list is so much shorter - actual foods instead of chemicals. I get low-fat instead of non-fat because I need to make sure I'm getting some fat in my diet - I tend to cut it out too easily. Also, because of all the sugars, our bodies tend to process flavored yogurt as more of a carbohydrate rather than a protein, but in plain yogurt, our bodies can recognize what it's eating and it's digested as a protein. Finally, the big tub is way cheaper than 7 or 8 of the little containers.

Unfortunately, I think plain yogurt tastes gross, so here's what I do. I get my big tub, split it into 7 or 8 little containers (I use the little ziplock plastic containers and wash them when done), and add one packet of splenda to each one.



Then, I add about a quarter cup of frozen mini blueberries and a few frozen raspberries. I stack these up and put them in the fridge.

When I'm hungry, I grab a yogurt, stir well (the berries will defrost in the fridge and make it a little watery), and put some grape-nuts or other granola on top. It's healthy, cheap, and yummy. Works for me!

5 comments:

Julee said...

Oh wow! I love that idea, I'll be trying it this week after I shop!

The Lazy Organizer said...

Looks yummy!

Larae said...

Those look yummy and that's such a brilliant idea! I can't wait to do this..so much healthier. Thanks for sharing! =)

PastorMac's Ann said...

Great idea. I'd like to try this for me and my kids.

Keziah said...

Oooh, this looks tasty. I will have to remember this idea!